dck
05 بهمن 1401 - 09:37

تکدی‌گری زخمی بر پیکره زنجان/مهمانان ناخوانده‌ای که دست به گدایی زده‌اند

تکدی‌گری این روزها در خیابان‌های شهر زنجان افزایش یافته و به عنوان زخمی کهنه به یک معضل برای این شهرتبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، تکدی‌گری زخمی بر پیکره جامعه است و به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی در بیشتر موارد زمینه‌ساز ارتکاب جرم‌های مختلف است.حضور متکدیان در سطح شهر علاوه بر زشت شدن سیمای شهر برای رهگذران نیز مشکلاتی ایجاد می‌کنند. در حال حاضر شیوه‌های تکدی‌گری تغییر پیدا کرده و در برخی موارد حتی سبب سرقت‌ نیز می‌شود.

در این میان پای گروه‌ها و باند‌‌های سود‌جو در میان است و این افراد توسط سرگروه‌هایی خاص مدیریت می شوند. هر چند، هر از گاهی طرح‌های مختلف برای مقابله با تکدی‌گری ارائه می‌شود اما عدم استمرار مقابله با متکدیان و نداشتن یک برنامه جامع و بنیادین سبب می‌شود که طرح‌های به‌کار گرفته شده و جمع آوری متکدیان خروجی مطلوبی نداشته و همچنان این پدیده به عنوان یک موضوع لاینحل باقی بماند.

استان زنجان نیز از این امر مستثنی نبوده و متکدیان در سطح شهر و با روش‌های گوناگون از جمله گل‌فروشی و یا دستمال‌فروشی مشغول گدایی هستند، در برخی موارد این متکدیان غیربومی بوده و به صورت گروهی و خانوادگی فعالیت می‌کنند که براساس آما در شش ماهه اول امسال نزدیک به 400 متکدی در استان شناسایی شده‌ است.

تکدی‌گری زیبنده شهر زنجان نیست

در این راستا منصور مرادلو، رئیس کمسیون خدمات شهری شورای شهر زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه باید به صورت ریشه‌ای به موضوع تکدی‌گری توجه شود اظهار داشت: طبق ماده 55 جمع آوری متکدیان و معتادان متجاهر بر عهده شهرداری و ساماندهی آن‌ها بر عهده بهزیستی است.

وی با بیان اینکه تکدی‌گری زیبنده شهر زنجان نیست افزود: شهرداری همواره پای کار بوده و بر خود مکلف می‌داند که هم‌افزایی و همکاری لازم را با سازمان‌های مرتبط در این راستا انجام دهد.

عضو شورای شهر زنجان با بیان اینکه لازم است بازنگری در طرح جمع آوری و ساماندهی متکدیان صورت گیرد بیان کرد: متأسفانه در سطح شهر شاهد این موضوع نیز هستیم که یکسری  سارقان حرفه‌ای به صورت تیمی یا خانوادگی در پوشش تکدی‌گری مشغول به کار هستند.

وی تصریح کرد: همان‌ طوری که کار جمع آوری متکدیان بر عهده شهرداری و ساماندهی بر عهده بهزیستی است از نیروی انتظامی و قوه قضاییه انتظار می‌رود که سابقه اطلاعات افراد شناسایی شده را در سامانه‌ای جمع‌آوری کنند‌ تا شناسایی این افراد به راحتی انجام گیرد زیرا برخی از متکدیان به دفعات شناسایی و ساماندهی می‌شوند اما بعد از چند مدت دوباره به کار تکدی‌گری مشغول می‌شوند و برخی نیز در این قالب دست به سرقت می‌زنند.

آغاز غربالگری متکدیان در استان زنجان

سلمان حسینی مدیرکل بهزیستی استان زنجان نیز با بیان اینکه متکدیان در سطح شهر به سه دسته تقسیم می شوند گفت: برخی متکدیان نیازمند واقعی که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند که درصد آنها پایین است، برخی نیازمندان که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و برخی دیگر که نیازمند نبوده و در شمار متکدیان حرفه‌ای به شمار می آیند.

وی افزود: در آیین نامه ساماندهی متکدیان وظیفه تمام دستگاه ها از جمله بهزیستی، کمیته امداد، نیروی انتظامی، شهرداری، اداره کار، قوه قضائیه مشخص شده است.

وی افزود: وظیفه ساماندهی افراد علاوه بر بهزیستی بر عهده دیگر سازما‌ن‌های حمایتی است و سازمان بهزیستی متولی افراد دارای معلولیت، زنان در معرض آسیب اجتماعی و یا آسیب دیده اجتماعی است.

حسینی با بیان اینکه با همکاری  برخی دستگاه‌های مربوطه غربالگری متکدیان  آغاز شده است گفت: از 400 نفر  متکدی شناسایی شده در شش ماهه اول سال نزدیک به 18 نفر به سازمان بهزیستی ارجاع شده‌اند.

وی با بیان اینکه هر چند تعداد متکدیان استان نسبت به استان‌های همجوار کمتر است اما تلاش می‌شود شهر زنجان به عنوان شهر بدون گدا معرفی شود افزود: هم‌افزایی خوب و جلسات مختلف در حل مشکل در استان بین دستگاه‌های اجرایی برگزار شده است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه برخی از متکدیان به صورت حرفه‌ای و خانوادگی فعالیت می‌کنند و بومی استان نیستند افزود: از قوه قضاییه انتظار داریم شعبه خاصی برای رسیدگی به  پرونده‌های این افراد تشکیل شود تا مشکل ما که برگشت مجدد این افراد به کار و حرفه گذشته خود است حل شود.

وی ابراز داشت: اگر افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی باشد و تکدی‌گری کنند جرم محسوب می‌شود و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

حسینی در خصوص کودکانی که در معرض آسیب تکدی‌گری قرار دارند و یا مجهول الهویه هستند گفت: در صورت استفاده از این کودکان و مشاهده آن‌ها با دستور مقام قضائی این کودکان به بهزیستی منتقل می شوند.

قوانین اجرایی در خصوص متکدیان باز دارنده نیست

 بهروز عباسی دادستان عمومی و انقلاب زنجان نیز چندی پیش در جلسه شورای قضایی به موضوع تکدی‌گری اشاره کرد و بیان داشت: این پدیده و آسیب اجتماعی زیبنده شهر نیست و مردم انتظار برخورد و اعمال قانون  را با متکدیان دارند.

وی افزود: با توجه به اینکه مردم استان جزو افراد نیک‌اندیش هستند برخی از متکدیان از احساسات و عواطف انسانی آنها سوء استفاده می‌کنند و لازم است هر چه زودتر متکدیان از سطح شهر جمع شوند.

عباسی با بیان اینکه هم افزایی و انجام وظایف در این زمینه از سوی مسئولان به درستی انجام نشده است متذکر شد: درست است که گام‌های موثری در این زمینه برداشته شده اما کافی نیست و طبق ماده قانونی تکدی‌گری جرم انگاری محسوب می‌شود و اگر اموالی نیز از این راه کسب کنند به نفع دولت گرفته و مشمول مجازات خواهند شد.

وی گفت: ضمانت اجرایی ماده قانونی چندان بازدارنده نبوده و باید از طریق پیشگیری از طریق وظایفی که در قوانین برعهده مسئولان است عمل شود.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان افزود: گدایی از طریق برخی دستفروشی‌ها از جمله فروش آدامس و اسفند دود کردن قابل قبول نبوده و جرم مشهود است و طبق قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد.

دستور معاون سیاسی امنیتی استانداری به دستگاه‌های متولی

ابوالفضل رفعیی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان، در سومین جلسه ستاد ساماندهی متکدیان، با تاکید بر ضرورت جمع‌آوری، غربالگری و ساماندهی متکدیان از سطح شهرها گفت: در فرآیند ساماندهی، برخی مشکلات وجود دارد لذا دستگاه‌های ذیربط ، مطابق قوانین و دستورالعمل‌ها، با هماهنگی و انسجام بیشتری ، به وظایف خود در جمع آوری، غربالگری و ساماندهی متکدیان عمل کنند.

ابوالفضل رفیعی، با بیان اینکه به عنوان حاکمیت، وظیفه داریم از فراهم شدن زمینه ها و بستر حضور متکدیان در سطح شهرها جلوگیری کنیم افزود : طبق بررسی ها، به‌دلیل درآمد بالای تکدی گری، بسیاری از متکدیان حاضر به پذیرش شغل جدید و یا قرار گرفتن در تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی نیستند.

وی با اشاره به اینکه در عملیات جمع آوری توسط تیم‌های مشترک شهرداری و پلیس استان، مشخص شده ، نسبت متکدیان نیازمند به متکدیان حرفه ای بسیار محدود است، افزود : در کنار برخورد با متکدیان باید نسبت به نحو مقتضی در راستای آگاه سازی مردم نیز اقدام فرهنگی صورت پذیرد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان، اظهار داشت: طبق دستورالعمل، بعد از غربالگری، امکان اقدامات حمایتی، توانمندسازی از طریق حرفه آموزی و ایجاد فرصت اشتغال برای متکدیان نیازمند، توسط دستگاه‌های دولتی و نهادهای حمایتی وجود دارد ضمن اینکه باتوجه به ظرفیت بالای موسسات خیریه در استان، می‌توانند در این زمینه نقش آفرینی کنند.

عزم شهرداری زنجان برای مقابله با تکدی‌گری

غلامحسن احمدی معاون خدمات شهری شهرداری زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: طبق قانون وظیفه جمع‌آوری متکدیان بر عهده شهرداری است. در همین راستا شهرداری زنجان براساس برنامه‌ زمان‌بندی برای جمع‌آوری متکدیان در سطح شهر اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه  روزانه یک دستگاه مینی‌بوس با چهار پرسنل شهرداری در تمام سطح شهر زنجان حضور دارند و متکدیان را جمع‌آوری می‌کنند تصریح کرد: محل جمع‌آوری متکدیان در ساختمان خدمات شهرداری واقع در امجدیه است. 

احمدی گفت: پس از جمع‌آوری در حضور نماینده فرماندار وضعیت متکدیان پس از بررسی به دستگاه‌های متولی از جمله دادگستری،بهزیستی و کمیته امداد ارجاع می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری زنجان با اشاره به اینکه متکدیان غیربومی در سطح شهر افزایش پیدا کرده است، گفت: مشخص است که شخصی این متکدیان را رهبری می‌کند و دستگاه‌های مسئول به جد به دنبال دستگیری لیدرهای متکدیان است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم بر افزایش تعداد متکدیان در شهر زنجان صحه گذاشت و گفت: متاسفانه این افراد بیشتر در پشت چراغ قرمزها و تقاطع‌ها متمرکز می‌شوند.

پلیس همکاری‌های لازم را در جمع آوری متکدیان  انجام می‌دهد

رئیس پلیس پیشگیری استان زنجان نیز بیان کرد: بر مبنای شرح وظایف قانونی نیروی انتظامی در جمع آوری و ساماندهی متکدیان و همچنین کسانی که آلوده به مواد مخدر نیز هستند، نقش همراهی و همکاری را دارد.

سرهنگ آرش خلخالی افزود: نیروی انتظامی موظف است در مواقعی که سلامت جسمانی و روانی متکدی در معرض خطر جدی قرار می‌گیرد همراهی لازم را با سازمان بهزیستی داشته باشد با توجه به اینکه پلیس مهمترین عامل برقرار کنند امنیت و انضباط در کلیه مراحل اجرایی کار و حمایت از جامعه است.

خلخالی گفت: فراجا این آمادگی را دارد تا در چارچوب قانون و بر مبنای آئین نامه با همه دستگاه‌های متولی برای پاک‌سازی شهر از متکدیان و معتادان متجاهر همکاری لازم را داشته باشد‌.

زمینه‌های اقتصادی و مشکلات ناشی از آن موجب بروز تکدی گری شده است

حسین نجفی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان نیز در جلسه ساماندهی متکدیان با اشاره به اینکه زمینه‌های اقتصادی و مشکلات ناشی از آن موجب بروز تکدی‌گری شده است بیان کرده بود: باید تمرکز ما بر روی کارهای ایجابی و کارهای فرهنگی قبل از اعمال قانون و برخورد در این حوزه باشد.

دستور دادستان زنجان برای دستگیری لیدرهای متکدیان

وی تأکید کرد: بیشتر افرادی که به تکدی‌گری روی می‌آورند، درک درستی از شرایط اقتصادی نداشته و به دلیل اینکه نمی‌توانند راه‌های درست اقتصادی برای کسب درآمد به دست بیاورند، به گدایی از روش‌هایی مختلف روی می‌آورند و گاهی فروش دستمال کاغذی و یا هر کالای دیگری بهانه‌ای برای تکدی‌گری می‌‎شود که باید برای این کار چاره‌ای اندیشیده شود.

به گزارش تسنیم، افزایش متکدیان در چند وقت اخیر در شهر زنجان سبب شد، بهروز عباسی دادستان زنجان به رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان دستور دهد هرچه سریعتر متکدیان حرفه‌ای و اموالشان که به عنوان لیدر، اقدام به فعالیت مجرمانه می‌کنند، شناسایی و دستگیر کند. همین طور در این دستور آماده است مسئولانی که در این زمینه همکاری لازم را نکنند ترک فعل انجام داده و با آنان برخورد خواهد شد.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996684